GAÜN’lü akademisyen TÜBİTAK bilim söyleşilerinde

GAÜN’lü akademisyen TÜBİTAK bilim söyleşilerinde

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Dr. İbrahim Halil Efendioğlu, Antalya TÜBİTAK Bilim ve Toplum Başkanlığı tarafından organize edilen 'Bilim Söyleşileri' kapsamında Amasya ve Mersin’deki okullarda 'Metaverse ve Gelecekteki Yenilikler' konulu bilim söyleşisi gerçekleştirdi.

İnternetin bir sonraki evrimi olarak görülen Metaverse hakkında öğrencileri bilgilendiren Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Halil Efendioğlu söyleşilerini; Antalya Manavgat Toros Ortaokulu, Amasya Şehit Ferhat Ünelli Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM), Tarsus İclal Ekenler Anadolu Lisesi ve Mersin Abdülkadir Perşembe Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirdi.

Bu tür etkinliklerin öğrencilere bilim ve teknoloji konusunda ilham verme ve onları motive etme noktasında fırsat sunduğunu belirten Dr. Efendioğlu, “Metaverse bizlere sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi teknolojilerin birleşimiyle oluşan etkileşimli bir sanal dünya sunuyor. Bu dijital dünya özellikle genç nesiller için öğrenme ve keşfetme şekillerini kökten değiştirebilir. Metaverse ve gelecekteki yenilikler hakkında bilgi sahibi olmaları öğrencilerin bu yeni teknolojilerin potansiyelini anlamalarını ve onları nasıl kullanabileceklerini keşfetmelerini sağlıyor. Ayrıca Metaverse gibi önemli teknolojiler sayesinde öğrenciler dünya çapında diğer insanlarla etkileşim kurabilir ve farklı kültürlerden bilgi edinebilir. Bu söyleşiler sırasında öğrencilerin heyecanını ve merakını gözlemledim. Bu durum bu tür etkinliklerin önemini ortaya koyuyor. TÜBİTAK'ın bu tür bilimsel etkinlikleri desteklemesi ülkemizin bilim ve teknoloji alanında ilerlemesine büyük katkı sağlayacaktır. Söyleşinin gerçekleştirilmesinde emeği geçen TÜBİTAK Bilim ve Toplum Başkanlığı’na, illerdeki MEB il müdürlerine, okul idarecilerine ve öğretmenlere şükranlarımı sunuyorum." diye konuştu.

Söyleşiler sonunda Dr. Efendioğlu’na plaket ve teşekkür belgesi takdim edildi.

 

17.05.2024 (Haber Merkezi)